subota, 29. rujna 2018.

PRAVILAN UNOS VODE: Ljekari savjetuju što više tečnosti unositi u tijelo!



Ukoliko ste žedni, moguće je da je organizam već dehidrirao. Voda, ali i čajevi i prirodni sokovi mogu vam sačuvati bubrege, pomoći pri varenju, kao i podići nivo energije.
Neki naučnici reći će da čovek mora da popije oko dve litre vode dnevno, dok će drugi reći da je svaki organizam drugačiji.
Potrudite se da na radnom mestu imate flašicu vode pored sebe, a ukoliko ne osećate žeđ dovoljno često, napravite mali podsetnik. Ne treba zaboraviti da je voda najjeftiniji beauty tretman na kom insistiraju najlepše žene sveta. Osvežavajte svoj organizam, poboljšajte ga jednostavnim, što češćim unošenjem vode.
Pravilan i svakodnevan unos vode je od velike važnosti za optimalan rad i pravilnu funkciju naseg tela.
Naš organizam je u najvećem procentu sačinjen od vode
U proseku je ima  60%, ali starenjem količina vode u organizmu opada.

Voda ima ogroman broj uloga, učestvuje u građi ćelija, transportu hranljivih materija, regulaciji telesne temperature, važna je u brojnim hemijskim i metaboličkim procesima i odstranjivanju štetnih materija iz organizma.
Kako u telesnim procesima, kao što su disanje, znojenje, mokrenje, pražnjenje creva, kijanje tako se i tokom bolesti, visoke temperature, rekreacije i vežbanja gube velike količine tečnosti koje moramo adekvatno nadoknaditi.
Naše telo dobija oko polovinu dnevne potrebne tečnosti unosom čvrstih namirnica. Ostatak je potrebno uneti striktno u formi tečnosti, od čega je voda najpoželjnija.
Koliko je vode poželjno unositi?
Optimalni dnevni unos je od 1.5-2 litre tecnosti.

Tokom fizičkih aktivnosti i vrućina, pojačano je znojenje, disanje je dublje i brže, temperatura tela raste. Osobe izložene ovim faktorima trebaju uzimati i veće količine vode od optimalnih.
Kod povraćanja, dijareja i dehidratacije mora se korigovati gubitak tečnosti i samim tim povećati njen unos, kako bi se funkcija organizma što pre vratila u normalu.
Starenjem metabolizam usporava, pa je potrebno unošenje veće količine tečnosti.
Ishrana bogata solima i dijetetskim vlaknima zahteva unosenje vode u većim količinama.
Pravilna hidratacija podrazumeva redovan i pravilan izbor tečnosti.
Prirodni sokovi od povrća i voća, čajevi bez šećera su dobar izvor vode, vitamina i minerala, za razliku od alkoholnih pića i gaziranih sokova koji predstavljaju najlošiji vid nadoknade tečnosti.
Koji su to glavni razlozi zbog kojih treba piti vodu?
Zbog energije: tokom sna, telo gubi tečnost, tako da se budimo pomalo omamljeni i zamagljenih misli. Ono što nam najbolje vraća pribranost uma i energiju za ostatak dana je - voda. To takođe može i zameniti vašu potrebu za jutarnjom kafom.
Zbog održavanja telesne linije: uvek kada osetite potrebu za hranom, popijte prvo čašu vode. Vaša potreba će možda biti utoljena. A ako ste i posle čaše vode još uvek gladni, onda je vreme za užinu ili za zdrav obrok.
Zbog bržeg metabolizma: stručnjaci su utvrdili da ljudi koji imaju naviku da svakodnevno piju dosta vode (najmanje osam čaša dnevno) imaju brži metabolizam od onih koji vodu piju retko. Samim tim, brže troše kalorije koje su uneli tokom dana.

Koliko nam je vode potrebno za zdravlje? Možemo li unijeti previše vode? Što se događa ako ne pijemo dovoljno vode? Odgovore smo potražili u razgovoru s nutricionisticom Natašom Šoštarić, dipl. ing. preh. teh.
Voda je jedan od esencijalnih čimbenika života i čini otprilike 60 posto našeg tijela. Čak 98 posto krvi je voda, a i kosti sadrže 30 posto vode. Ona je medij u kojem se odvijaju svi biokemijski procesi u tijelu, zatim je medij u kojem nutrijenti dolaze do naših stanica i bez nje ne bismo mogli preživjeti više od četiri dana. U vodi se otapa sol odgovorna za sve biokemijske reakcije u tijelu. Voda pomaže u regulaciji krvnog tlaka i tjelesne temperature, čisti naše tijelo od nakupljenih toksina te osigurava normalan dotok kisika do svih stanica, potpomaže probavu i izbacivanje štetnih tvar van organizma. Nalazi se i u limfi koja koja je važan dio imunosnog sustava.
Koliko je vode potrebno piti za vrijeme ovako vrućih dana?
Preporuka je dnevno unositi 1,5 do dvije litre vode, čak i ako ne osjećamo žeđ. Kao i obroke, unos vode je potrebno rasporediti kroz dan. Dobro je započeti dan s tri decilitra vode natašte. Također se preporuča nakon svakog obroka popiti tri decilitra vode, što nas kroz dan dovodi do optimalnih 1,5 do dvije litre vode. Naravno, unos vode je individualan i ovisi o nekoliko faktora: o količini hrane koju jedemo, dobi, spolu, težini, visini, bolesti i režimu tjelesne aktivnosti. Osobe s većom površinom tijela (koja se izračunava iz tjelesne visine i težine), osobe s prekomjernom tjelesnom težinom i sportaši imaju veće potrebe za vodom. Osobe starije životne dobi često zaboravljaju popiti dovoljno vode i teže prepoznaju žeđ, pa su sklone dehidraciji te ih je potrebno redovito podsjećati na pijenje vode pogotovo u vrućim ljetnim danima. S obzirom na to da je voda svojevrsni lubrikant i bitna je za podmazivanje zglobova, dovoljan unos može olakšati kretanje starijim osobama.
Postoje li količine vode koje štete tijelu ili čak dovode do smrti?
Odrasla zdrava osoba teško će se „otrovati“ vodom. To je stanje pri kojem zbog prevelikog unosa vode (otprilike deset do 15 litara vode u kratkom roku) dolazi do razrjeđivanja svih tjelesnih tekućina. Posljedica je smanjenje koncentracije natrija u krvnoj plazmi. Natrij je vrlo bitan elektrolit koji direktno sudjeluje u regulaciji krvnog tlaka i u slučaju kada mu je koncentracija smanjena s obzirom na količinu vode u tijelu može dovesti do otkazivanja srca i bubrega. Početni simptomi su glavobolja, mučnina, grčevi i koma. Višak vode koji bubrezi ne mogu dovoljno brzo izbaciti van direktno ulazi u stanice koje onda bubre, što je posebno opasno za moždane stanice.

Pretjeran unos bilo koje namirnice, pa tako i vode, ne utječe blagotvorno na zdravlje. Vrlo je bitno unositi dovoljno vode, kako bi organizam mogao pravilno obavljati životne funkcije. No svako opterećivanje tjelesnih organa vodom, dugoročno može dovesti do neželjenih posljedica.
https://www.najboljikolaci.com

Nema komentara:

Objavi komentar